از تو به یک اشاره مطالبات امام خامنه ای از نوجوانان در باب عبادت بر مبنای کلام اهل بیت(علیهم السلام)

موضوع:
از تو به یک اشاره
مطالبات امام خامنه ای از نوجوانان در باب عبادت بر مبنای کلام اهل بیت(علیهم السلام)

استاد راهنما:
جناب حجه الاسلام و المسلمین حسین حمداللهی زید عزّه

محقق:
مسعود تارویردی زاده
زمستان ۱۳۹۲

چکیده:
خداوند متعال در قرآن کریم هدف از خلقت را عبادت بیان میکنند و لذا آشنایی با چگونگی این عبادت برای انسان تا اینکه بتواند به اوج رضای الهی برسد امری مهم و کاربردی است.
این شناخت اگر از ابتدای سن تکلیف یا همان نوجوانی صورت گیرد، باعث رشد و تعالی و قرارگرفتن در مسیر رشد می‌شود.
اینکه چه عبادتی و به چه مقدار و چگونه انجام دهیم، جزء مسائل اساسی در طی مسیر رشد است و از آن اساسی‌تر و مهمتر اینست که این راهنمایی‌ها را از چه کسی بگیریم، ائمه‌اطهار علیهم السلام همان راهنمایانی هستند که با پیروی از آنها میتوان این مسیر را به سلامت طی کرد.
اما کلام ائمه‌اطهار علیهم السلام نیاز به تفسیر دارد، و این تفسیر باید توسط عالمانی صورت گیردکه آگاهی لازم و کافی را نسبت به کلام آنها دارند ؛ یکی از برجسته ترین این علما شخص ولی فقیه است که با درایت و آگاهی که نسبت به زمان و مکان دارد میتواند تفسیری شایسته از کلام معصومین علیهم السلام ارائه نماید.
در میان تمام عباداتی که وجود دارد ۸ مورد از دیدگاه امام خامنه‌ای حفظه‌الله برای نوجوان لازم و ضروری است که در این پایان نامه، به شرح و تفسیر این موارد از نظر ایشان، پرداخته شده است.
در این پایان نامه پس از فصل کلیات، نخست به مهمترین عبادت یعنی، نماز پرداخته شده و نکاتی درباره‌ی حق نماز، توجه به وقت و وظایف ما درباره‌ی نماز و همچنین نکاتی درباره‌ی نوافل آورده شده و به شرح و بسط این موارد از نظر امام خامنه‌ای پرداخته شده است. سپس به مطالبی پیرامون روزه پرداخته است وبه ویژگیهای روزه ی حقیقی و دلایل اهمیت روزه و پاداش روزه داران پرداخته شده است.در فصل سوم به توبه و معنای آن و همچنین آثار و نتایج آن پرداخته شده است. فصل بعد به تعریف تقوا و همچنین راه های کسب آن و آثار تقوا اشاره نموده است. در فصل پنجم درباره دعا، انواع آن و چگونگی دعا کردن بحث شده و درباره‌ی حکمت تأخیر دعا و اینکه چه دعاهایی مستجاب و چه دعاهایی مردود است نیز مطالبی بیان شده است.امر به معروف و نهی از منکر که از واجباتی است که کمتر به آن توجه شده ولی قوام جامعه‌ی اسلامی برآن است، فصل ششم این پایان نامه را به خود اختصاص داده و در آن به تعریف امر به معروف و نهی از منکر، اهمیت و آثار و فواید آن و همچنین شیوه های آن، اشاره شده است. راهنمای سعادت بشرقرآن کریم، شناخت آن، نکاتی درباره‌ی حفظ قرآن و همچنین آثار تدبر در قرآن نیز موارد بیان شده در فصل هفتم است و راهکارهای استفاده‌ی هدفمند از این گنجینه را به حد بضاعت بیان می‌دارد.منشور عبادت نوجوان، ضمیمه این پایان نامه است، که در آن مسائل اساسی فصول قبلی دسته بندی شده و در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد.
به طور کلی این پایان نامه، نخست مواردی که در باب عبادت نوجوان در کلام امام خامنه‌ای (مدظله العالی) وجود دارد نقل کرده و سپس با ردیابی منشأ قرآنی و روایی موارد فوق‌الذکر، به شرح و بسط و تحلیل آن در حد بضاعت نگارنده، پرداخته است.