آیت الله انگجی

مسجد به عنوان یک پایگاه و خانه خداوند در تمام شئون زندگی مسلمانان اثر بخش هستند.

همانطور که در زمان پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم هم مکانی برای آگاهی بخشی و آماده شدن برای جهاد به شمار می رفته است.پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم بعد از این که در شب لیله المبیت و اول ماه ربیع الاول تصمیم به هجرت به مدینه گرفتند در اولین اقدام خود مسجد ساختند. مساجد در دوران  ما هم دارای برکات فراوانی بوده است که می توان گفت انقلاب اسلامی ملت ایران از مساجد نشات گرفت. باید خانواده ها شرایطی را بوجود بیاورند که فرزندان از ته دل برای حضور در مساجد رغبت داشته باشند.

همیشه تذکری که به نمازگزاران می دهم این است که حضور شما در مساجد به واسطه پدر و مادر شماست. آن ها دست شما را گرفته اند و با خود به مسجد آورده اند شما هم همین وظیفه را در قبال فرزندانتان دارید.

باید رسانه ها هم در این مسأله و در مسائل شرعی مردم پیش قدم شوند. به طور مثال شما می بینید که چه هزینه هایی صرف تولید برنامه های سریالی و یا فوتبال می شود. متاسفانه در حال حاضر تحقیقات نشان می دهد حدود ۹۰ درصد مردم از مسائل شرعی با خبر نیستند. مرحوم آیت الله نایینی رضوان الله تعالی علیه  می فرمودند: «کسی که به مسائل شرعی آشنا نباشد، و نماز شب بخواند هیچ سودی نمی برد»!  برای نمونه، متاسفانه ۹۰ درصد تجار بازار از اقتصاد اسلامی بی خبر هستند. ربا که مسأله ای شوم و و یران کننده است روز به روز گسترش می یابد و هیچ کس به آیه ۲۷۸ سوره بقره  توجه ندارد که  خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید:

«یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ذَرُوا ما بَقِیَ مِنَ الرِّبا إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ» ربا دهنده و ربا گیرنده  در حکم محارب با خدا هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید