مدرسه علمیه دارالمبلغین فلسفی توسط حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (حفظه الله تعالی) در سال 85 در منطقه 12 تهران (خیابان ری) در مکان منزل مرحوم فلسفی(واعظ شهیر) در زمینی به مساحت 624 متر مربع و 2015 متر بنا در پنج طبقه بنا گردید .

ایشان در مورد علت تاسیس این مدرسه علمیه می فرمایند  :

هنگامی که مرحوم فلسفی که از مشاهیر منبری ها بودند و به نظر بنده یک نابغه در منبر محسوب می شوند، از دنیا رفتند، بنده دیدم ایشان فرزند روحانی ندارند و حیف است چنین شخصیت بی نظیری فراموش شود، لذا به فکر افتادم و خانه ایشان را خریداری و در همان مکان، ساختمان عظیمی به نام «دارالمبلغین فلسفی » ساختیم و بحمدلله مکانی برای تربیت مبلغان دینی شده است و طلاب با گذراندن دوره های تربیتی و تبلیغی، به عنوان مبلغ به مناطق مختلف اعزام می شوند

آشنایی با سطوح دارالمبلغین فلسفی

سطح 2 سفیران هدایت

مجموعه آموزشی سفیران هدایت به منظور «تربیت مبلغ جهت نشر احکام و معارف اسلامی در سطح عموم برای مناطق مورد نیاز» در حوزه علمیه قم طراحی گردیده است.

کسانی که از جوانان متعهد و دارای انگیزه الهی خدمت به دین باشند و مدرک دیپلم داشته باشند و در آزمون سراسری حوزه های علمیه امتیاز لازم را کسب کنند و در مصاحبه و تحقیقات نیز پذیرفته شوند.

افرادی که به سفیران هدایت راه میابند در مدت 5 الی 6 سال در علوم حوزوی همچون: صرف، نحو، منطق، بلاغت، فقه و اصول تا بالاتر از سطح لمعه رشد کرده و در مباحثی مانند: تفسیر قرآن کریم، نهج البلاغه، تاریخ و سیره حضرات معصومین علیهم السلام ، کلام اسلامی و شبهات، شناخت ادیان و فرق و شیوه های مختلف تبلیغی در حدّ نیاز یک مبلّغ دینی آموزش می بینند.

فارغ التحصیلان این مجموعه آموزشی، تواناییهای ذیل را کسب می کنند:

مدیریت مساجد و امامت جماعت، بیان مسائل شرعی، موعظه و تبلیغ با توجه به نیازهای منطقه ای، اداره جلسات موالید و عزاداری معصومین علیهم السلام ، برگزاری جلسات آموزش و قرائت قرآن، اداره کلاسهای دینی و عربی مدارس آموزش و پرورش، راهنمایی و هدایت جوانان و نوجوانان در امور دینی، انجام وظایف اجتماعی مربوط به روحانیون.

برخی از ویژگیهای « سفیران هدایت »

مجموعه آموزشی «سفیران هدایت» ضمن پاسداری از ارزشهای حاکم بر حوزه، دارای ویژگیهای زیر می باشد.

  1. جامعیت و کاربردی بودن آموزشها:

در نظام آموزشی «سفیران هدایت»، اضافه بر دروس پایه ای ـ که جنبه ابزاری دارد ـ قسمت عمده ای از آموزشها حاوی مطالبی است که قابل عرضه به اجتماع می باشد و دانش آموختگان را از جامعیت نسبی در علوم مورد نیاز برخوردار می سازد.

  1. اهتمام به پژوهش و تحقیق:

طلاب پس از فراگیری روش تحقیق در سال اول تحصیل، حداقل یک تحقیق در هر سال پیرامون یکی از موضوعات درسی که استاد آن را تعیین می کند، انجام می دهند. دقت در پژوهش و نوآوری و نظارت بر این امر، از ویژگیهای بارز « سفیران هدایت » است.

  1. روش شناسی:

در نظام آموزشی سفیران هدایت به شناخت روشها در زمینه سخنرانی، کلاس داری، تحقیق، تحلیل مسایل سیاسی، مشاوره و راهنمائی و… عنایت ویژه ای شده است، تا طلاب محترم بتوانند با استفاده از این روشها، در جامعه نقش بهتری را ایفا کنند.

  1. کسب مهارتها:

توانائی شخص در بکارگیری آموزشها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای رسیدن به این امر، بعضی از درسها به صورت نظری و عملی ارائه می شود، به گونه ای که توانائی عملی طلاب همانند فراگیری نظری آنها در گذراندن درس نقش داشته باشد. همچنین، جهت دستیابی به مهارت تبلیغی، طلاب در مدت 3 سال به صورت روشمند هر هفته در گروههای مهارتیِ خطابی شرکت کرده و تمرینهای از پیش تعیین شده ای را انجام می دهند.

  1. نظام واحدی:

آموزش سفیران هدایت بر اساس نظام واحدی است و هر واحد درسی به معنای 16 ساعت درس در یک نیمسال می باشد و متعلم بر اساس توان و استعداد خود می تواند در یک نیمسال، حداقل 14 و حداکثر 24 واحد درسی را انتخاب کند

سطح 2 بلند مدت

  1. یکی از مزایای مهم مدرسه علمیه دارالمبلغین فلسفی، برخورداری از  سطح 2 بلند مدت است؛

    طلاب سفیران هدایت بعد از پایان تحصیل، در صورت داشتن شرایط لازم، میتوانند در سطح 2 بلند مدت ادامه تحصیل دهند؛

    همچنین طلاب غیر سفیران هدایت نیز در صورت داشتن شرایط لازم میتوانند از سطح 2 بلند مدت دارالمبلغین بهره مند شوند

برخی از ویژگی ها و امتیازات دارالمبلغین فلسفی

جهت اطلاع کامل میتوانید حضوری یا تلفنی اقدام فرمایید .

کتابخانه فلسفی با بیش از 13000 جلد کتاب مجهز به قرائت خانه، سیستمهای رایانه و شبکه اینترنت نیز میباشد.

حوزه علمیه زیبای کاظمیه با قدمت 140 سال (روبروی ساختمان اصلی دارالمبلغین) در اختیار طلاب سفیران هدایت می باشد

مراسم تلبس طلاب، توسط مسئول محترم مدرسه حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی حفظه الله تعالی

هر ساله کسب رتبه های برتر در جشنواره پژوهشی علامه حلی تهران